Szkolenia VR – wirtualna rzeczywistość w szkoleniach technicznych / BHP

Wyszkolenie kompetencji nowego lub obecnego pracownika to największe wyzwanie, z jakim mierzą się pracodawcy. Oprócz inwestycji samego czasu, należy wziąć pod uwagę szereg problemów i ukrytych kosztów, szczególnie w przypadku kompleksowych szkoleń technicznych. W jaki sposób wirtualna rzeczywistość może to ułatwić, przyspieszyć i co najważniejsze, obniżyć koszty takiego szkolenia?

Wszyscy wiemy, jak wyglądają klasyczne szkolenia – prowadzący godzinami zagłębia się w szczegóły konkretnego procesu, uczestnicy notują, a później jest czas na ćwiczenia praktyczne. Gdy szkolimy się z zagadnień takich jak procedury BHP, czy np. specjalistyczna obsługą maszyn/pojazdów, musimy postawić na część praktyczną, by pracownicy wyrobili sobie odpowiednie odruchy postępowania w danych sytuacjach. Zazwyczaj wiąże się to z wysokimi kosztami inscenizowania poszczególnych scenariuszy, a jednokrotne powtórzenie danego przypadku może nie wystarczyć pracownikowi do zapamiętania wszystkich kroków, które musi wykonać.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości (VR), możemy przenieść się w dowolne realia – na miejsce pożaru, do kokpitu samolotu czy pojazdu mechanicznego. VR pozwala nam zwizualizować dowolną sytuację i pozwolić naszym pracownikom nauczyć cię niezbędnych procedur działania w praktyce. Nowoczesne gogle VR pozwalają nam przenieść każdy ruch naszego ciała do wirtualnej rzeczywistości. Zestawy czujników, kontrolery, rękawice haptyczne i inne akcesoria, pozwalają nam wchodzić w interakcję z wirtualnym światem w naturalny, intuicyjny sposób i poczuć się, jakbyśmy ćwiczyli scenariusze szkoleniowe w realnym świecie. Jakie korzyści może przynieść wprowadzenie VR do szkoleń technicznych?

Obniżenie kosztów

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to znaczy, że chodzi o pieniądze – i tak dokładnie jest w tym przypadku. Odtworzenie warunków, w których pracownik musi wykonać konkretne kroki zgodne z BHP bywa niesamowicie kosztowne. Weźmy pod uwagę szkolenia w przemyśle ciężkim. Każda z maszyn jest droga, a nawet najmniejsze uszkodzenie może powodować wstrzymanie produkcji. Gdy fabryka pracuje 24 godziny na dobę, nie ma też możliwości wyłączenia maszyn z pracy na czas szkolenia. Przeniesienie szkoleń do świata wirtualnego pozwoli na bezproblemowe pokazanie wszelkich możliwych scenariuszy i nauczenie właściwych procedur, bez potrzeby generowania olbrzymich kosztów. Raz stworzony scenariusz szkoleniowy, może zostać wykorzystany do przeszkolenia dowolnej ilości pracowników.

Wzrost zaangażowania

Kiedy brytyjska armia wprowadziła VR do szkoleń dla potencjalnych rekrutów, zainteresowanie karierą w wojsku wzrosło aż o 66 procent! Wszystko dzięki temu, że potencjalni mogli na własnej skórze poczuć, jak wygląda jeżdżenie czołgiem czy skoki spadochronowe. Technologia VR jest wciąż nowa i ekscytująca – osoby szkolone chętniej przystępują do szkolenia i bardziej się w nie angażują.

Odtworzenie warunków

Celem większości szkoleń BHP w przemyśle, jest wyrobienie u pracowników nawyków, pozwalających im reagować szybko i zgodnie z procedurami w obliczu potencjalnych zagrożeń. Wirtualna rzeczywistość pozwala na stworzenie warunków idealnie oddających sytuację zagrożenia – jednak bez realnego niebezpieczeństwa. Dzięki VR, możemy poddać osoby szkolone czynnikom bardzo stresującym, które w rzeczywistości stanowiłyby zagrożenie dla ich zdrowia czy życia i przećwiczyć te scenariusze w bezpiecznych warunkach. To najbardziej efektywna forma szkolenia i zarazem jedyna pozwalająca pracownikom na wyrobienie sobie odpowiednich nawyków, które zastosują w warunkach realnego stresu i zagrożenia.

Case Study – symulator wozu strażackiego VR

Przed wprowadzeniem wirtualnej rzeczywistości do szkoleń, nasz klient, światowy lider w produkcji wozów strażackich, do celów szkoleniowych wynajmował płytę lotniska, gdzie umieszczał płonącą makietę samolotu. Każdy z klientów firmy (z ponad 60 krajów świata) musiał przejść szkolenie z obsługi wozu dwa razy do roku.

Możemy tylko wyobrazić sobie, jak wielkie koszty generowało takie przedsięwzięcie. Dzięki połączeniu szeregu najnowocześniejszych rozwiązań – gogli Oculus Rift, kontrolera Leap Motion i kilku rozwiązań naszego autorstwa, byliśmy w stanie odtworzyć kabinę kierowcy w skali 1:1, w pełni oddającą oryginalną funkcjonalność. Klienci mogli przenieść się w wirtualnie wykreowaną sytuację, która w stu procentach oddawała rzeczywiste warunki, co pozwoliło naszemu klientowi na zaoszczędzenie milionów dolarów.

Czy warto wykorzystać VR do szkoleń?

Rozwiązania bazujące na wirtualnej rzeczywistości są nowością i stanowią ekscytujące przeżycie, co znacznie zwiększa zaangażowanie osób szkolonych. Dzięki VR możemy odwzorować dowolny scenariusz szkoleniowy, nie generując przy tym olbrzymich kosztów. Co więcej, z każdego szkolenia możemy generować dokładne statystyki, które obiektywnie pokażą nam z czym uczestnicy mają największy problem, na czym się skupiają w każdym scenariuszu i co należy jeszcze poprawić. W prosty i efektywny sposób możemy przeszkolić naszych pracowników z procedur reagowania w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych, bez stwarzania realnego zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Na dzień dzisiejszy, wirtualna rzeczywistość pozwala nam na tworzenie najbardziej efektywnych, bezpiecznych i zoptymalizowanych kosztowo scenariuszy szkoleniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *